KAPAT

Havalı Kılavuz Çekme

Havalı Kılavuz Çekme

Havalı Kılavuz Çekme nedir ?

 

Kılavuz çekme , bir deliğe ” kılavuz ” denilen keskin takım ile diş yuvası açma işlemine denir. Yani kılavuz kullanılarak yapılan ” diş açma ” işlemine ” kılavuz çekme ” işlemi denir.

Kılavuz kullanmadan , başka tip takımlar kullanarak bir deliğe diş yuvası açma işlemine ise ” diş açma ” işlemi denir. Yani bir deliğe , diğer tip kesici takımlarla diş yuvası açarsanız buna ” diş açma ” denir. Örneğin tornada bir deliğe , diş kalemiyle kademe kademe vida yuvası açma işlemine ” diş açma ” denir. CNC frezelerde bazı özel takımlar ile diş yuvası açma işlemlerine de ” diş açma ” denir.

Yuvarlak bir parçanın dış yüzeyine ” pafta ” takımı ile diş açma işlemine ise ” pafta çekme ” denir. Pafta çekme işlemi dendiğinde dış yüzeye diş açma işlemi olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Kılavuz çekme yöntemleri nelerdir ?

 

Kılavuz çekme yöntemi saymakla bitmez aslında. Aşağıda benim bugüne kadar gördüğüm ve bildiğim tüm yöntemleri sıralamaya çalıştım. Parçanın şekline göre , imal edilecek parçaların miktarına göre bu yöntemlerden doğru olanı seçmek gerekir. Bizim imalatını yaptığımız esnek kol mekanizmalı modellerimiz de bazı ürünlerin kılavuz çekme işlemleri için avantajlı olabilir. Sadece şu yöntem en iyisidir , diğer yöntemler iyi değildir diyemeyiz. Biz bu konuda tecrübemizle sizlere yol göstermeye çalışabiliriz ama yine de son kararı siz belirleyeceksiniz.

 1. El ile manuel kılavuz çekme : Bu yöntemde kılavuz , bir kılavuz koluna arka kare bölümünden yerleştirilerek , yavaş yavaş döndürülerek diş yuvası açılması işlemidir. Bu işlemi yaparken bazen kılavuz ters yönde de çevrilerek sıkışan talaşın kırılmasına ve kılavuzu sıkıştırması engellenir. Bu yöntem çok az kılavuz çekme işlemleri içindir. Bazen de kılavuz çekme makinalarının ulaşamayacağı pozisyonlar için de tek yöntemdir.
 2. Masa üstü matkap cihazı ile kılavuz çekme : Bu da çok yaygındır ve doğrudur da. Matkap cihazının sağ sol düğmesi de kullanılabilir , switch anahtar kullanarak belirli mesafede otomatik ters döndürülerek de kılavuz çekilebilir. Bir parçada tek bir deliğe kılavuz çekme uygulanacaksa bu yöntem en iyisidir aslında.
 3. Sütunlu matkap ile kılavuz çekme : Sütunlu matkap ile de motor sağ sol döndürülerek kılavuz çekilebilir.
 4. Radyal matkap ile kılavuz çekme.
 5. Üniversal tornada kılavuz çekme.
 6. CNC tornada kılavuz çekme.
 7. Universal frezede kılavuz çekme.
 8. CNC frezede kılavuz çekme.
 9. Somun makinasında kılavuz çekme.
 10. Kör somuna kılavuz çekme.
 11. Ürüne özel döner tablalı sistem ile kılavuz çekme.
 12. Tek yön dönerek kılavuz çekme : ( Reversal tapping )
 13. Kılavuz çekme üniteleri ile kılavuz çekme.
 14. Manyetik matkap ile kılavuz çekme.
 15. Esnek kol mekanizması ve pnömatik motor ile kılavuz çekme.
 16. Esnek kol mekanizması ve hidrolik motor ( hidromotor ) ile kılavuz çekme.
 17. Esnek kol mekanizması ve servo motor ile kılavuz çekme.

 

Esnek kol mekanizması hangi avantajı sağlıyor bize ?

 

Kılavuz çekme kolu her yere hareket edebildiği için , motor bölümünü istediğimiz noktaya 3 eksende hareket ettirerek çok rahat bir şekilde taşımamızı sağlar. Motor , gidilen her pozisyonda dik konumdadır.

 

Kol mekanizmasını deliğe doğru biz mi götüreceğiz , yoksa kendisi otomatik gidiyor mu ?

 

Kol mekanizmasını manuel olarak biz hareket ettiriyoruz . Otomatik olarak hareket eden modelimiz yok . Zaten burada amacımız çalışma masamızın üstüne sabitlediğimiz , kılavuz çekilecek parçayı herhangi bir pozisyonda bağlamak. Herhangi bir yerdeki deliğe doğru kol mekanizmasını hareket ettirmek daha kolaydır.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0850 446 0660

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yardım Al
Yetkili Çevrimiçi
ENTELEKOM Chat
Merhaba; Nejla Ben, Havalı Kılavuz Çekme ile ilgili Yardıma ihtiyacınız var mı?