KAPAT

Havalı El Aletinin Elektrikli Alet Karşısındaki Avantajları

Avantajlar

Havalı aletlerin elektrikli aletlerden daha iyi olmasının bazı nedenleri aşağıdaki gibidir:

✔ Üstün ergonomi –

Yüksek üretkenlik sunan taşlama makinelerinde en önemli ergonomik etkenler ağırlık ve aletin titreşim seviyesidir. Gün boyu ağır bir taşlama makinesini taşımak operatörü zorlar ve yorar.

Operatör aynı zamanda taşlama makinesinden gelen titreşimlere de maruz kalırsa durum daha da kötüleşir. İş daha uzun sürer ve operatörün ileride iş ile ilgili yaralanma ve çalışamama riski artar.

Güç/ağırlık oranı –

Havalı aletler elektrikli taşlama makinelerine göre daha iyi bir güç/ağırlık oranı sunar. Özetle, havalı taşlama makineleri, boyutlarına ve ağırlıklarına göre çoğu diğer motor tipleri ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek güç üretir.

Elektrikli alet üreticileri genellikle aletlerinin gücünü elektrik motorlarına beslenen Watt değeri olarak sınıflandırır.

Elektrikli aletlerin teknik bilgilerinde anlatılmayan şey ise elektrik motoruna beslenen gücün mile ulaşan Watt değeri ile aynı olmamasıdır. Aslında alete bağlı aşındırıcıya nominal Watt değerinin yalnızca %50-60’ı ulaşmaktadır.

Daha fazla üretkenlik –

Havalı taşlama makineleri aşırı yüke karşı hassas değildirbelirtilen gücü koruyabilir ve daha fazla üretim yapabilir. Elektrikli alet kullanan operatörlerin dikkatli olması ve aleti aşırı yüklememesi gerekir. Aksi takdirde elektrik motoru zarar görür ve yüksek maliyetli onarım veya alet değişimi gerekir.

Elektrik çarpması riski yoktur –

Tüm taşlama makinesi tipleri nem, iletken malzemeler ve yanıcı sıvıların olduğu yerlerde sık sık kullanılır. Hasarlı kablo ve teller operatörün güvenliğine karşı tehdit oluşturur ve elektrik çarpmasına neden olabilir.

Ayrıca metal üreticileri genellikle metallere kaynak yapmadan önce temizlik ve hazırlık için aseton gibi alev alabilen kimyasal maddeler kullanırlar.

Zorlayıcı ortamlarda yüksek performans –

Elektrikli aletlerin ömrünü etkileyen en büyük iki tehlike toz ve ısıdır. Aletleri suya düşürmek veya sıcak güneşin altında bırakmak da kötü sonuçlara neden olur. Elektrik motorları, uyulması gereken nominal bir açık/kapalı kalma çevrimine sahiptir.

Düzenli olarak dinlendirilmeyen motorların ürettiği ısı, performansı azaltır ve sonunda aletin erken arızalanmasına neden olur. Ayrıca tüm malzeme kaldırma işlemlerinde parçacık oluşumu görülür.

Kolay bakım –

Endüstriyel tip taşlama makineleri, bertaraf edilecek bir ekipman değildir. Uzun yıllar boyunca periyodik olarak revizyon ve bakım görebilirler. Elektrikli aletlerin ortalama bakım aralığı 60 ile 120 saat arasındadır.

Alet bundan sonra genellikle fırça değişimi gerektirir. Buna rağmen garaj/bakım tipi havalı aletlerin servis aralıkları ortalama 200 saat civarındadır ve endüstriyel tip havalı taşlama makineleri bakım işlemleri arasında 2000 saate kadar çalışabilir.

İLETİŞİM

0 850 446 0660

[email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yardım Al
Yetkili Çevrimiçi
ENTELEKOM Chat
Merhaba; Nejla Ben, Havalı El Aletinin Elektrikli Alet Karşısındaki Avantajları ile ilgili Yardıma ihtiyacınız var mı?