KAPAT

Bant Zımpara Hakkında Merak Edilenler

Bant Zımpara Nedir ?

Bant Zımpara; pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi için yapılan zımparalama işleminde kullanılan bir aşındırıcıdır. Diğer bir ifadeyle kesicidir

Zımpara Malzemeleri ve Kullanıldığı Yerler Zımpara işleminin kalitesi, zımparanın sertliğine ve yapısına bağlıdır. Zımpara kağıdının veya taşının sertliği, taneciklerin bağlanma gücü ile değerlendirilir. Yapıştırıcı veya bağlayıcı gerecin özelliği, taneciğin kopmadan iş görmesini doğrudan etkiler. Bir süre kullanılan zımpara taşındaki tanecikler körelir. Eğer zımparalanan gerece uygun sertlikte bir zımpara kağıdı veya zımpara taşı ile çalışılıyorsa, zımparalanan malzeme ile tanecik arasındaki sürtünme ve basınç etkisi, taneciği kırar veya koparır. Tanecik kırılmışsa, keskin uçlu yeni kenarlar, zımparalanan gereci aşındırma işlemini sürdürürler.

ZIMPARALAMA TÜRÜ – ZIMPARA KAĞIDI NUMARASI

Kaba Zımparalama – Ön Temizleme 30 Kum
Bantlı veya diskli zımpara makinesi ile;Kaba zımparalamada- 40 Kum
İnce zımparalamada- 60 Kum
Yumuşak odun ön zımparalamada 80 Kum
Yumuşak odun son zımparalamada 100 Kum
Sert odun ön zımparalamada- 160 Kum
Çok parlak yüzeyler için ince zımparalamada 220 Kum
Parke zımparalama 120’den itibaren Vernik zımparalama
240-400 Silme macunu ile vernik zımparalama
600-1200 Zımparalama; küçük el makinelerinde kağıt zeminli zımpara ile, büyük zımpara makinelerinde ise kağıt veya bez zeminli bant zımparalar ile kullanılmaktadır.

 Bant Zımpara Kullanımı

Bu zımparaların iki ucu birbirine yapıştırılmıştır. Kasnaklar üzerine takılarak kullanılır.Üzerlerinde kesme yönünü gösteren ok işaretleri bulunmaktadır. Makineye takılırken bu işaretlere dikkat edilmelidir. Bu zımparalar tank zımpara makinelerinde, bant zımpara makinelerinde, kalibre zımpara makinelerinde kullanılmaktadır.

İLETİŞİM

0 850 446 0660

[email protected]

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yardım Al
Yetkili Çevrimiçi
ENTELEKOM Chat
Merhaba; Nejla Ben, Bant Zımpara Hakkında Merak Edilenler ile ilgili Yardıma ihtiyacınız var mı?